
Po prostu piękno
Od wieków ludzie doceniają to co piękne – dlatego kochamy teatr, muzykę, zachody słońca. Podobnie jest z nami – lubimy czuć się dobrze w swoim zadbanym ciele. Kiedyś w celach pielęgnacji stosowano naturalne surowce takie jak miód, sok z cytrusów czy miód. W pewnym momencie na rynku zaczęło pojawiać się wiele produktów „naturalnych” nawiązujących do tradycji sprzed setek lat. Które produkty są faktycznie godne nazwania naturalnymi i dlaczego warto je stosować? Zapraszamy do lektury.
Co możemy bez wyrzutów sumienia nazwać kosmetykiem naturalnym? No właśnie, sprawa nie jest taka prosta.
Nie istnieje prawnie określona definicja kosmetyków naturalnych i tu tworzy się duże pole do popisu dla producentów, gdyż nie jest niczym trudnym w takiej sytuacji podpasowanie definicji pod swój produkt.
Generalnie, nazywając kosmetyk naturalnym przyjmujemy, że jest on stworzony ze składników naturalnych czyli pochodzenia roślinnego, mineralnego, zwierzęcego (otrzymane bez ingerencji w zdrowie ani życie zwierzęcia – np. mleko, propolis) pozyskanych metodami fizycznymi np. suszeniem, filtracją. Kruczek tkwi w tym, że nie jest określone, w jakiej ilości muszą występować w kosmetyku.
Jak z głową wybierać kosmetyk naturalny?
Patrzmy na to, czy produkt na swoim opakowaniu zawiera oznaczenia zdobytych przez niego certyfikatów – np. takich jak: COSMEBIO, ECOCERT, ICEA,NATRUE, BDIH, VEGAN. Ostrożnie podchodźmy do kosmetyków oznaczonych „bio”, „green”, „eko”. Często są to produkty niecertyfikowane, które zgodnie z tzn. „greenwashingiem” nazywane są tak nie będąc produktem naturalnym a co więcej organicznym.
Czego nie powinien zawierać kosmetyk naturalny?
- Aldehydu octowego
- Toulenu
- Kwasu borowego
- Benzaldehydu
- Glikolu dietylenowego
- Tiomocznika
- Parabenów
Dlaczego warto wybrać kosmetyk naturalny?
- Dowiedziono, że składniki naturalne znacznie rzadziej uczulają niż ich syntetyczne odpowiedniki. Są to produkty bezpieczniejsze, bez zbędnej chemii, konserwantów, alkoholu, syntetycznych substancji zapachowych, syntetycznych barwników, silikonów.
- Produkty naturalne nie powinny być testowane na zwierzętach i nie zawierają produktów od zwierząt martwych co sprawia, że są one o wiele bardziej etycznym wyborem. Chcąc kupić taki produkt szukajcie oznaczenia „Cruelty Free”, „VeganSociety”, „Vegan”.
- Kosmetyki naturalne są przyjazne środowisku. Zawierają one składniki pochodzące z wyselekcjonowanych, ekologicznych upraw i hodowli. Bardzo często producenci kosmetyków naturalnych dbają o to aby ich produkt był w całości ekologiczny – łącznie z opakowaniem, dlatego niekiedy znajdziemy je w opakowaniach szklanych, metalowych, kartonowych.
- Kosmetyki te często działają przyczynowo a nie tylko objawowo, co wiąże się z trwałym efektem po ich regularnym stosowaniu.
Starcie naturalnego i syntetycznego
Sprawdźmy, na przykładzie dezodorantu firmy Cztery Szpaki, jakie korzyści niesie stosowanie kosmetyków naturalnych – dezodorant ten:
- Nie zawiera szkodliwych związków takich jak np. aluminium – który jest głównym składnikiem większości dezodorantów. Podrażnia on skórę, może powodować choroby układu nerwowego, a jego obecność w dezodorancie przyczynia się do powstawania żółtych plam na odzieży.
- Działa przyczynowo - dzięki zawartej w nim sodzie oczyszczonej hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach a nie jak większość dezodorantów – zapycha ujście gruczołów potowych.
- Zamiast w plastikowe opakowanie zapakowany jest w szklany słoiczek, zamknięty metalową zakrętką.
Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego o kosmetykach naturalnych a używanie ich będzie sprawiało Wam jeszcze większą przyjemność.
Bibliografia:
Cosmeceuticals and Natural Cosmetics (Azila Abd. Aziz, Zarani Mat Taher, Rohaiza Muda and Ramlan Aziz )
Natural surfactants used in cosmetics (N. Lourith and M. Kanlayavattanakul )
lostwithbotanicals.com